Libavka poléhavá  (Gaultheria procumbens)

Nepřehlédnutelný, vysoce dekorativní, stálezelený keřík, který na první pohled zaujme svými výraznými, masitými, červenými bobulemi.

Pěstování

Pro pěstování Gaultherie volte plné slunce a mírně vlhkou, propustnou půdu bez vápníku, avšak s vysokým podílem rašeliny. Libavka je ideální rostlinou pro výsadbu do skalek, ve volné půdě je velmi mrazuvzdorná, naopak v menších nádobách velmi snadno proschne a vymrzne.

Léčivé účinky

Libavka je vyhlášená také svými léčivými účinky. Z jejích listů se připravují tzv. horské čaje a aromatické oleje, které jsou využívány při tlumení bolesti při revmatických onemocnění. I plody Gaultherie procumbens jsou jedlé, ale chutí nijak nenadchnou. Získaly přezdívku indiánský aspirin, jelikož plody obsahují látky tomuto léku podobné, nebo indiánská zubní pasta kvůli obsahu silic v listech a plodech, které jim dodávají jemnou mentolovou chuť.

Díky svým tmavě zeleným listům v kombinaci se sytě červenými plody se stala, především v západní Evropě, oblíbenou adventní dekorací. V teplém prostředí našeho interiéru pravděpodobně seschne, ale i v této formě vydrží dlouho atraktivním doplňkem.