Ptáci, kteří u nás přezimují, jsou užiteční i krásní, takže v zahradě zapadané sněhem bude na co se dívat. S jejich přikrmováním můžete začít už teď, za mírnějších teplot, aby si zvykli na místo, kde mohou hledat potravu.

Základem je výběr krmítka nebo jeho výroba. Krmítko by mělo být dostatečně prostorné, aby se do něho vešel třeba i strakapoud, mělo by mít širokou střechu, aby na potravu nepršelo a nefoukal vítr. Současně by podlaha krmítka měla mít kolem obvodu lištu, která zabrání zalétávání sněhu do prostoru krmítka. A nejvhodnější místo pro umístění? Klidná část zahrady nedaleko přirozených úkrytů přezimujících ptáků, kousek od nějakého stromu nebo živého plotu, samozřejmě tak, abychom na něj dobře viděli a mohli se těšit z návštěv našich opeřených přátel. Také bychom měli myslet na to, že jsou ptáci v zimě ohrožováni kočkami nebo i kunou a krmítko musíme zabezpečit proti těmto nezvaným hostům. Stačí je umístit alespoň 1,5 m nad zem na hladkou tyč, po které kočka nevyšplhá.

V naší nabídce najdete mnoho krmítek. Přijďte si vybrat!

Další důležitou činností při péči o krmítko je jeho pravidelné čištění. Odstraňujeme vyloupaná semena a slupky, zbytky trusu a nespotřebované potravy.

Vhodným doplňkem klasických krmítek jsou různé plastové a drátěné zásobníky na lojové koule. Tyto energetické bomby jsou vhodným doplňkem ke klasickým zrninám a ptákům dodají velké množství energie, kterou potřebují. Často je sortiment lojových koulí doplněn například o oříšky, sušená jablka, proso i slunečnici. Ale pozor – pokud koule zavěsíte příliš nízko nad zem, rád si na nich pochutná i váš pes.

A jaké vhodné krmivo máme pro přezimující opeřence na výběr? Různá semena obilovin, slunečnice, proso, pohanku, řepku. Určitě zajímavým a pestrým zdrojem vitamínů a energie je i takzvaná zadina, (semena plevelů a zbytky po čištění obilí). Pokud si na ptáčky vzpomenete už na podzim a při procházkách budete sbírat plody šípků, jeřabin, bezu černého, usušíte nějaká jablka nebo švestky, připravíte v zimě opravdovou ptačí hostinu, na kterou se sletí ptáci z celého okolí.