Netradiční osazování truhlíků

Také si každý rok na jaře koupíte několik červených Pelargonií a fialových Surfinií a nasázíte je do truhlíku, protože loni se vám to tak hodně moc líbilo? Anebo spíše proto, že to tak měl soused vedle v ulici? Zkuste to letos jinak! Zkuste si podle našeho návodu udělat radost originálním kouskem přímo pro vaše okno. Nechte na nás starosti s kombinacemi barev i s vymýšlením, která rostlina potřebuje přímé slunce a kterou dát na parapet severně orientovaného okna. Naším úkolem je vybrat pro vás takové druhy rostlin, které budou na daném stanovišti prospívat, společně se dobře snášet a zaručeně ještě lahodit oku. Doporučíme vám zároveň, jak kompozici obměnit a jak se o truhlík starat, aby vypadal celou sezonu co nejlépe. Letos už nebudete závistivě okukovat okolní balkóny; letos budou sousedé kroutit hlavou nad vašimi originálně osázenými okny.

 

PŘÍMÉ SLUNCE
Rostliny na tomto stanovišti potřebují ke svému životu velké množství živin a vláhy. K jejich pěstování proto vybírejte kvalitní substrát s vysokým obsahem živin a stopových prvků. Během poměrně krátkého vegetačního období zmnohonásobují rostliny objem zelené hmoty; mnoho živin spotřebují na založení a udržení bohatých květů. Z tohoto důvodu je nutné je přihnojovat v pravidelných týdenních intervalech, nezapomínejte ani na pravidelnou a vydatnou zálivku.

Tip od zahradníka:
Helichrysum lze výborně obměnit bílou Scaevolou případně stříbrnou Dichondrou ze skupiny výplňové zeleně.

Tip od zahradníka:

Pokud budete odstraňovat odkvetlá květenství na muškátech, podpoříte jejich další kvetení. (Begonie Dragon se velmi dobře očišťuje sama.)

 

POLOSTÍN - STÍN

I pro tyto skupiny rostlin platí stejná pravidla co do výběru substrátu a hnojiva jako pro stanoviště „přímé slunce“. Soustřeďme se však také na nádobu, do níž budeme rostliny vysazovat. Doporučujeme speciální samozavlažovací truhlík s dvojitým dnem, do kterého lze nalít až několik litrů vody. Prostřednictvím knotů pak dochází ke vzlínání vody do substrátu. Díky tomu nedochází k jeho přemokřování ani k následnému poškození rostlin. Substrát by měl být vlhký, ne však přemokřený, aby mohl vzduch v substrátu cirkulovat. Hodně pěstitelů se mylně domnívá, že zásobní miska musí být neustále plná. Naopak - je tím omezeno dýchání kořenů a vede to k jejich zahnívání.

 

POLOSTÍN   Tip od zahradníka:
V tomto barevném truhlíku je vše dovoleno můžete obměnit barvu jakékoliv rostliny a kompozice bude stále vypadat skvěle - Begonie tuberhybrida je pěstována ve velké škále teplých barev. Pelargonium grandiflorum lze dle libosti obměnit jiným vzpřímeným muškátem - Zonale nebo pestrými Pelargonium crispum.
Všechny položky tohoto truhlíku jsou choulostivé na přemokření.

POLOSTÍN - STÍN   Tip od zahradníka:

Ipomeu lze nahradit například panašovanou Glechomou nebo Plectranthusem - v truhlíku převažují stále listem okrasné letničky a balkonovky. I přesto, že například Coleus je na zálivku značně náročný, truhlík na tomto stanovišti je třeba zalévat spíše přiměřeně.