Červená a smetanová ve světě rostlin

Červená je barva, která nás oživuje a dodává nám odvahu. Symbolizuje krev, vitalitu, sílu života a energii. S červenou barvou se šíří srdečnost, upřímnost a touha po spravedlnosti. Darováním červené květiny probudíte touhu a vášeň.

Naopak smetanová je barva klidu. Stejně jako bílá je vhodná pro kombinaci s ostatními barvami. Symbolizuje čistotu a volnost.

Zahradnictví Líbeznice vám nabízí pestrou škálu rostlin v těchto barvách.

  • Jedna z nejkrásnějších pokojových rostlin ozdobných listem stromante (Stromanthe \'Triostar\'), k nám zavítala z Ameriky. Barva listů se mění od zelené přes krémovou až po červenou v závislosti na světelných podmínkách na stanovišti - čím více světla, tím červenější barva. Ale pozor - nesnáší přímé sluneční světlo, hodí se proto na severní a východní okna, případně do stinných částí zimní zahrady. Nesnáší nízké teploty, poklesne-li teplota pod 18 °C, může zahnívat. Vyšší teploty naopak vysloveně miluje a rychle se pak rozrůstá.
  • Kolopejka (Kalanchoe) se v barevných kombinacích objevovala pravidelně a díky velkému spektru barev jejích květů ani není divu. Možná už tedy víte, že pro svůj zdárný růst vyžaduje: dostatek světla, teploty nad 15 °C, mírnou, ale pravidelnou zálivku a režim krátkého dne pro tvorbu květů. Pokud ji budeme používat jako dekoraci stolu, vždy ji po splnění úkolu vraťe na okno nebo jiné světlé stanoviště. Oceníte také její poměrně velkou odolnost vůči chorobám a škůdcům.
  • Toulitka (Anthurium) se objevila již v růžovo-fialové kombinaci. Nejznámější je ale tato rostlina přece jen v tradiční červené barvě květů či přesněji řečeno toulců. Podobně jako kolopejka a stromante vyžaduje hodně rozptýleného světla a ocení také dostatečnou zálivku měkkou vodou, pozor však na přelití v zimě. Pokud se na listech nebo toulcích objeví nevzhledné hnědé skvrny, pravděpodobně přišly do přímého kontaktu s vodou.
  • Další známou rostlinou je můrovec (Phalaenopsis), v nabídce si můžete vybrat rostliny s barvou květů, jaká se vám bude pro vaše floristické experimenty hodit nejvíce. Nyní objevíte v barevné kombinace ty s čistě bílou barvou květů, případně kultivar \'Red Lips\' s červeným středem. Stanoviště s jasným nepřímým světlem a teplotou po celý rok přes den kolem 24 °C a v noci nižší je samozřejmostí. Zaléváme podmokem, tedy ponořením celého květináče do kbelíku s vodou.
  • Begonie (Begonia elatior) ozdobná květem, patří k oblíbeným krátkověkým pokojovým rostlinám. Vyžaduje světlé stanoviště bez přímého slunce. Dobře snášejí pokojovou teplotu, vyšší teploty snižují trvanlivost květů. Begonie ze skupiny Elatior snášejí bez problémů teploty pod 18 °C. V zimním období vyžadují vzdušné stanoviště, bez průvanu, pozor na ostré zimní slunce. Udržujeme mírnou vlhkost, škodí jak vyschnutí, tak převlhčení.