Už jste zkoušeli vypěstovat vlastní zeleninu nebo okrasné rostliny? Poradíme Vám, jak na předpěstování rostlin. Vlastní rostlinky jsou pro každého velkou chloubou a důvodem k radosti. Vypěstování vlastní sadby přináší i další výhody, jako jsou úspora a možnost širšího výběru odrůd.
K předpěstování je vhodné velké množství zeleniny i květin. Mezi nejoblíbenější patří rajčata, papriky, salát a kedlubny. Zkuste letos i další druhy zeleniny, jako je řapíkatý celer, kapusta, květák nebo brokolice. Z květin to jsou například hledíky, astry, cínie nebo karafiáty. Předpěstovat si můžete i některé bylinky. Zkuste například bazalku, majoránku, koriandr, meduňku či tymián.
Klíčem k úspěchu je kvalitní osivo. Jistotou jsou pěstitelská balení, kde je zajištěna klíčivost a uvedeno datum trvanlivosti. Přesně taková balení naleznete v naší nabídce. Při výsevu je dobré nechat každému semínku trochu místa, asi 1cm2. Můžete pak použít všechny rostlinky z výsevu. Obecně platí, že sejeme tak hluboko, jaká je velikost samotného semínka. U opravdu drobných semen v podstatě výsev jen poprášíme substrátem a udusáme.
Pro předpěstování je vhodné použít speciální substrát pro výsev, do kterého můžeme přidat perlit. Složení zajistí optimální vzdušnost, propustnost a obsah živin. Během klíčení je potřeba, aby byl substrát stále vlhký. Substrát opatrně zaléváme nebo vlhčíme rosením tak, aby se voda dostala i dospod. Pozor na vyschnutí nebo naopak na vyplavení semen.
Posledním pomocníkem k úspěšnému předpěstování jsou pěstební kontejnery. Jsou to vlastně ne příliš velké květináče či plata malých květináčků, které bez problémů umístíte na parapetu nebo jiném prosvětleném místě. V pěstebních kontejnerech vytváří rostliny kvalitní kořenový systém.
Máme pro Vás hned několik vychytávek, pro snadnější předpěstování té nejlepší zeleniny a krásných květin.
Mini skleníčky a pařeniště Vám usnadní práci. Spodní část s výsadbou je přikryta průhledným krytem s otvory pro ventilaci. Minipařeniště zajistí optimální vlhkost a teplotu sazenicím. Hvězdou mezi minipařeništi je předpěstovací program ELHO.
Rašelinové tablety a kostky Vám ušetří práci s přesazováním. Rostlinku můžete zasadit i s nimi. Použití je jednoduché. Tabletu, na kterou položíte semínko, necháte nabobtnat ve vodě. Teď už jen počkáte, až bude mít rostlina dostatečný kořenový bal. Při výsadbě je vhodné proříznout síťku.
Zapište si, co jste právě vyseli. Pomocí jmenovky vlastní sadbu nikdy nezaměníte a předejdete tak zmatkům při výsadbě rostlinek.
Mezi prvními vyséváme papriky, a to na přelomu ledna a února. Začátkem února jsou na řadě rychlený salát a kedlubny. S rajčaty je dobré počkat až na začátek března. Pokud ovšem máte v plánu dát rajčata do skleníku už v dubnu, můžete je vysévat kolem poloviny února. Nevysévejte semínka zbytečně brzy, aby nebyly sazenice slabé a vytáhlé.
Teď už stačí jen se do toho pustit.