Chryzantéma neboli listopadka či dušička je velmi populární rostlina, především pro širokou paletu barev. Tato překrásná rostlina je původem z Číny a Japonska, kde je velmi oblíbená. Chryzantéma je v Číně považována za symbol věčného života a v Japonsku je již tradičním symbolem císařů.

Chryzantéma byla často používána k dušičkové výzdobě, ale již dávno se nejedná o rostlinu výhradně hřbitovní. Co jí dát šanci, aby rozzářila smutnou podzimní zahradu? Vybrat si můžete z množství barev a odrůd.

Chryzantéma se skvěle hodí do podzimních truhlíků na balkón či terasu, záhonů nebo do předzahrádek. Kombinovat ji můžete s mnoha dalšími podzimními rostlinami např. s vřesy, maceškami, menšími koniferami, trávami, brsleny a s mnoha dalšími rostlinami.

Počátek nakvétání je ovlivněn délkou dne a postupně nakvétají až do listopadu, což je velmi příjemné, pokud vaše zahrada působí již poněkud smutně.

Jak chryzantému pěstovat?

Chryzantéma vyžaduje jasné rozptýlené světlo. Pravidelnou zálivku, substrát by nikdy neměl vyschnout. Při vyšších teplotách je vhodné listy rosit. Nejvhodnější teplotní podmínky jsou okolo 16 °C. V době vegetace přihnojíme hnojivem na kvetoucí rostliny.