Orchideje jsou nejoblíbenějšími kvetoucími pokojovými květinami s mnoha zástupci, jejichž původní vlastí jsou tropy a subtropy.

Jsou to přesně ty květiny, jejichž sběr byl často cílem dobrodružných výprav do asijských a jihoamerických pralesů. Oč jednodušší to má dnešní obdivovatel těchto květin – stačí, když navštíví Zahradnictví Líbeznice.

Oblíbený můrovec

K nejprodávanějším orchidejím patří bezesporu můrovec – Phalaenopsis. Trvanlivost květů tohoto druhu je naprosto mimořádná (vydrží až několik měsíců) a při minimální péči ochotně nasazuje další květní stvoly.

Učarovaly vám právě můrovce a chtěli byste vyzkoušet něco nového?

Prohlédněte si drobnou orchidej Phalaenopsis multiflora – česky by její název zněl můrovec mnohokvětý – a budete mít jasno. Na rozdíl od svých větších příbuzných totiž tvoří větší množství stonků, na nichž rozkvétají celá hejna barevných „motýlků“.

Otevírají se postupně, takže vám budou krášlit okno dlouhé týdny. A když stonky po odkvětu seříznete nad nejvyšším očkem, rozkvetou znovu. Navíc jsou tyhle orchideje poměrně malé, takže jim stačí i úzký parapet nebo květinový stolek – a když se vám zalíbí, vejdou se vám rovnou dvě nebo tři. Jen volba to bude složitá: škála barev a vzorů je tak bohatá, že je těžké si z nich vybrat jen jedinou...

Péče je stejná jako u ostatních rostlin z rodu Phalaenopsis:

  • světlé místo bez přímého slunce (třeba na východním okně)
  • zálivka měkkou vodou (nejlépe dešťovou)
  • přihnojování přípravkem pro orchideje a jednou za dva roky přesazení. 

Nic, co byste nezvládli.

Jen pozor, přemokření nebo trvale vodou naplněná podmiska je nejčastější příčinou neúspěchu.

Zapomenout na ně nemůžete: až pokvetou, budete se na ně chodit dívat několikrát za den.