Na každé zahradě se najde místo přistíněné vyššími stromy či domem. Právě sem si můžete vysadit hortenzie, které vás zahrnou bohatstvím nádherných květů od června až do začátku srpna. 

Je z čeho vybírat

V našich klimatických podmínkách dobře přezimuje hortenzie velkolistá hydrangea macrophylla, kterou můžete v našem zahradnictví zakoupit v mnoha kultivarech s bílými, modrými, růžovými a červenými květy.
Kromě hortenzií s kulovitým květenstvím je v poslední době velmi populární hortenzie s talířovitým květenstvím a také hortenzie latnatá Hydrangea paniculata se vzdušným květenstvím.

Jak na Hortenzie?

Hortenzie mají rády kyselé půdy, u modře kvetoucích kultivarů by se měla hodnota pH půdy pohybovat v rozmezí 4 až 4,5, aby si květenství zachovala modrou barvu. Při výsadbě se tedy může použít substrát pro rododendrony a azalky. Žádná hortenzie nepohrdne hnojivem určeným právě pro ni.

Pokud není nutné zmlazení keře, omezíme řez pouze na odstranění odkvetlých květenství nad posledními listy. Když hortenzie namrzne, provedeme hlubší řez, ovšem následující rok pravdě- podobně pokvete jen velmi málo nebo vůbec. Hortenzie se bude vyjímat kolem cesty v koridoru nebo ve skupinách ve společnosti jiných listnatých keřů, stromů a širokolistých trvalek, např. v blízkosti bohyšek.