Co byste tedy měli udělat?

Prvním krokem je odstranění travní plsti – tedy stébel a listů, které ulpívají na povrchu půdy a znemožňují vzduchu a vodě přístup ke kořenům trav. Nápravu můžete zjednat buď vertikutací, nebo „chytrým přípravkem“. Tím je Floria – likvidátor travní plsti: hnojivo obohacené o bakterie, které travní plsť rychle rozloží. Jeho další složkou jsou mykorhizní houby: organismy, které se „napojí“ na kořeny trav a usnadňují jim příjem živin. 

Následuje přihnojení. Nejjednodušší je použít hnojivo s dlouhodobým účinkem. Tím je například Floria Multigreen: hnojivo, které zajistí trávě živiny na čtyři měsíce – tedy prakticky na celou sezonu. Potřebné prvky se uvolňují postupně: jako první startovací dávka a potom (v závislosti na teplotě) skladba prvků potřebná pro optimální růst trav.

Pokud však máte potíže s plevelem, můžete přihnojení spojit s „vyčištěním“ trávníku. Kombinovaný přípravek Travin totiž kromě živin obsahuje i selektivní herbicid, který neškodí travám, ale hubí dvouděložné plevele – třeba sedmikrásky a pampelišky. Takže se obejdete bez pracného a zdlouhavého vypichování a zároveň máte přihnojeno.

Chcete-li použít jen samotný selektivní herbicid, sáhněte po Bofixu, který je účinný proti dvouděložným „velkolistým“ plevelům (50 ml na 2-5 litrů vody / 90-125 m2).

I přes všechnu péči se může stát, že se v trávníku objeví poškozené místo. Určitě jste četli zdlouhavé návody, jak takové nevzhledné skvrny „zazáplatovat“. Ty však už neplatí: na opravu stačí jeden přípravek a jediný krok. Po vyhrabání staré trávy stačí „lysinu“ ošetřit preparátem Floria - trávníková náplast a pak pravidelně zalévat a poškozené místo se znovu zazelená. Trávníková náplast totiž obsahuje kromě travního osiva také substrát, který semenům pomáhá hospodařit s vodou a hnojivo podporující vývoj mladých rostlin.