Pokud ano, stačí si pořídit voňavý keř levandule. Levandule lékařská (Lavandula angustifolia) je jedna z nejvděčnějších květin (a také užitkových a léčivých rostlin). Její pěstování je ještě snadnější, než by se mohlo zdát. A platí to právě tak na zahradě jako na balkoně.

Co potřebujete? Slunné stanoviště a propustnou půdu s obsahem vápníku. V ní se levanduli bude dařit po mnoho let. Aby vám nepřerostla, měli byste ji po odkvětu sestřihnout a na jaře pak zkrátit - nezasahujte ovšem do starého dřeva.

Z krásy a vůně modrých (nebo podle odrůdy také růžových či bílých) květů se můžete těšit v červnu a v červenci. Chcete-li si požitek prodloužit, zkuste levanduli usušit: nať se řeže, jakmile se začnou otevírat květy. Sušte ji ve svazcích, zavěšenou na suchém místě.

 

 

 

A když už podlehnete kouzlu "modré vůně", zkuste si vyzdobit domov nebo chalupu levandulovým motivem. Zvláštní kouzlo Provence si můžete vnést domů i na terasu - stačí použít pár květináčů s levandulovým motivem. K letní zahradní party zase patří "levandulové" talíře, ubrousky a podnosy. A pokud hledáte dárek k narozeninám, určitě neuděláte chybu, když zvolíte konev s půvabným motivem. Samozřejmě levandulovým.