Není nikdo, kdo by neznal okouzlující levandule. Lidé levanduli přímo milují, jak rostlinu, tak  i vše s levandulovým motivem. Chtěli byste mít kouzlo Francie a Provence u Vás doma?

Pokud ano, stačí si pořídit voňavý keř levandule. Levandule lékařská (Lavandula angustifolia) je jedna z nejvděčnějších květin (a také užitkových a léčivých rostlin). Její pěstování je ještě snadnější, než by se mohlo zdát. A platí to právě tak na zahradě jako na balkoně.

Co potřebuje levandule?

Slunné stanoviště a propustnou půdu s obsahem vápníku. V ní se levanduli bude dařit po mnoho let. Aby vám nepřerostla, měli byste ji po odkvětu sestřihnout a na jaře pak zkrátit - nezasahujte ovšem do starého dřeva.

Z krásy a vůně modrých (nebo podle odrůdy také růžových či bílých) květů se můžete těšit v červnu a v červenci. Chcete-li si požitek prodloužit, zkuste levanduli usušit: nať se řeže, jakmile se začnou otevírat květy. Sušte ji ve svazcích, zavěšenou na suchém místě.

Doplňky ala Provance

Když už podlehnete kouzlu "modré vůně", zkuste si vyzdobit domov nebo chalupu levandulovým motivem.

Zvláštní kouzlo Provence si můžete vnést domů i na terasu - stačí použít pár květináčů s levandulovým motivem. K letní zahradní party zase patří "levandulové" talíře, ubrousky a podnosy. A pokud hledáte dárek k narozeninám, určitě neuděláte chybu, když zvolíte konev s půvabným motivem. Samozřejmě levandulovým.