Rod popsali na začátku 19. století Španělé José Antonio Pavón a Hipolito Polez Ruiz a nazvali ho podle José Masdevalla, lékaře španělského krále Karla III. V druhé polovině 19. století několik druhů masdeválií objevil i český botanik a cestovatel Benedikt Rozel.Rod zahrnuje více než 300 druhů a několik set kříženců, hlavně mezidruhových. Křížení je zaměřeno hlavně na ovlivnění barvy květů a na získání menších rostlinek vhodných k pěstování v bytech a pokojových vitrínkách.Původ:
Masdevalie pochází ze Střední a Jižní Ameriky, nejvíce druhů je v Peru, Ekvádoru a Kolumbii. Žijí převážně v chladnějších horských oblastech, v porostech stále vlhkých mlžných lesů, ale několik druhů najdeme i v celoročně teplých deštných lesích. Rostou jak na stromech, tak terestricky, v podrostu, ve vzdušném humusu a také na vlhkých, mechem porostlých skalách.

Optimální teploty pro teplomilné moderní křížence jsou celoročně 20-25°C přes den a 18-20°C v noci. Všechny druhy mají rády stanoviště s dostatkem rozptýleného světla až polostín.
Prospívá jim bohatá zálivka a vyšší vzdušná vlhkost. Jsou náchylné na přeschnutí a bez vláhy vydrží maximálně několik dnů. Nedostatek vody se projeví vadnutím listů a musíme je ihned celé namočit na 3-4 hodiny do vody. Vyžadují nevysychající, mírně vlhký, dobře propustný epifytní substrát. Výborně se jim také daří v živém rašeliníku. Hnojíme přibližně jednou týdně postřikem na list a asi jednou za měsíc přímo na substrát.
Semenáčky bývají květuschopné kolem 3-4 let věku, rostliny oddělené ze starších trsů ihned. Kříženci vyšlechtění pro bytové podmínky nepotřebují pro nakvétání výraznější stimulaci. V domácích podmínkách se rozmnožují pouze dělením trsů. Dělení a přesazování nemají moc rády a přistupujeme k němu, až když rostliny začnou vyrůstat z květináče.