Vzrůstné trávy mohou kralovat smíšenému záhonu, opticky oddělit a zaclonit terasu či místo posezení nebo růst solitérně v trávníku – pokaždé budou na správném místě. Sluší jim to v tradiční venkovské zahradě právě tak jako v městské předzahrádce, ale opravdu doma jsou v moderní zahradě, kde jejich jemné linie dokonale souzní s geometrickým uspořádáním. Na půdu nejsou náročné: vyhovuje jim běžná, výživná zahradní zemina. Slunomilné druhy pocházející ze stepí dávají přednost chudé, dobře provzdušněné půdě, zatímco stínomilné trávy, jejichž domov je v lese, vyžadují půdu s vyšším obsahem humusu. Pokud jde o péči, omezuje se vlastně jen na jeden základní úkon: jarní sestřižení listů a stébel těsně nad zemí. Při tom dejte pozor, abyste nepoškodili pupeny, které jsou už připraveny k vyrašení. Na podzim rostliny nestříhejte – připravili byste se o okrasu zimní zahrady a trávy byste zbavili přirozené ochrany před nepříznivým počasím. Většina druhů a odrůd také bez problémů přezimuje, potíže jim může působit jen zimní vlhko.

Carex – ostřice
Ostřice, nejznámějšími odrůdami jsou například ‘Evereste‘, ‘Evergold‘ či ‘Ice Dance‘. Všechny zmíněné odrůdy jsou stálezelené, takže i v zimním období nabídnou zajímavý efekt.

 

Pennisetum – dochan, vousatec
Dochany jsou opravdovou perlou podzimu. Od konce srpna a v září se na rostlinách objevují půvabná válcovitá soukvětí, kterých může být na dospělé rostlině opravdu velké množství a vydrží v atraktivním stavu na rostlině obvykle až do začátku prosince.

 

Miscanthus – ozdobnice
Ozdobný efekt ozdobnic vytváří nejenom listy, ale také květenství. ednotlivé odrůdy se liší zejména výškou, barvou květů i podzimním vybarvováním listů. Některé odrůdy tvoří jenom úzké listy, jiné mají listy široké, někdy dokonce ve dvou barvách. K nejoblíbenějším patří odrůdy ‘Zebrinus‘ či ‘Strictus‘.

 

Cortaderia – kortaderie (pampas)
Listy vysoké až metr a stébla přesahující dvoumetrovou výšku, na nichž se koncem léta
objevují husté, stříbřitě zbarvené laty.Tato kouzelná rostlina patří bez pochyb k těm nejfantastičtějším a nejúžasnějším okrasným travám vůbec.

 

Imperata cylindrica ‘Red Baron‘ – lalang válcovitý
Lalang patří z hlediska barevnosti k nejzajímavějším okrasným travám. V jarním období jsou jeho listy žlutě zelené barvy s červenými vrcholky, postupně se ale červená barva rozšiřuje i do spodní části listů. Na podzim zabírá červená barva většinu listové plochy.