Ono to chvíli trvá, ono je to hodně práce, než odsuneme hrudky země a vystrčíme první lístky… Brr, to studí! Tak ještě chvíli počkáme, než zemi ohřeje sluníčko, ale pak vás potěšíme bochánky květů. – Také už slyšíte jarní trvalky růst? Těšení na jaro žene drobné krásky rychle do květu a na lístky a stonky často nezbývá čas. Pojďte se s námi projít po jarním trvalkovém záhonu a podívat se, co všechno už brzy zjara kvete.

Tařička

Tařičky (Aubrieta) získaly své botanické jméno po francouzském malíři květin Claudu Aubrietovi a je pravda, že na záhoně dokáže v průběhu dubna až května na slunečné skalce nebo zídce vytvořit nádherný barevný obraz v odstínech modré, růžové, červené, fialové a modré. Z mnoha botanických druhů se nejvíce v prodeji objevují jejich hybridy s šedozelenými stálezelené listy. Mezi zajímavé modré kultivary patří \'Axcent Blue with Eyes\' – velký modrý květ s bílým středem, nebo výrazně modrý \'Blaumeise\'. Sytě červené jsou například \'Axcent Dark Red\' nebo \'Vesuv\', méně obvyklou bílou barvu květu má plnokvětý \'Winterberg\'. Zajímavé jsou i variety s panašovanými listy – \'Silberrand\' s bíle panašovanými listy a růžovofialovými květy, \'Golden Emperor\' se žlutým krajem listu a modrofialovým květem.

Pokud je chcete uchovat při jejich kráse i pro další rok, je dobré bochánek sestřihnout. Rostlina opět obrazí a opět vytvoří kompaktní rostlinu, která vás nezklame i v dalším jaře.

Lomikámen

Velmi oblíbenými trvalkami jsou lomikameny (Saxifraga). Do tohoto rodu patří jak druhy rostoucí na slunečných skalkách, tak vlhkomilné a stínomilné druhy. Na jaře v zahradnictvích převažují kultivary S. x arendsii v odstínech bílé, růžové a červené. Bujněji rostoucí kultivary (\'Purpurteppich\' a \'Schneeteppich\') doplňují kompaktní. Velmi vytrvalé v kvetení jsou například \'Buttercream\' s krémově bílými květy nebo krvavě červený \'Harder Zwerg\'. O něco dříve začínají kvést kultivary řady Touran (\'Touran Scarlet\' s temně rudými květy, \'Touran Limegreen\' s limetkově bílými květy). Zajímavý je kultivar \'Adebar\', jehož bílé květy nesou načervenalé stonky, nebo \'Schwefelglanz\', který vybarvuje květy do světle žluté barvy.

Později kvetoucí lomikameny jako jsou kultivary Saxifraga paniculata ( syn. S. aizoon). Mají velmi zajímavé růžice kožovitě dužnatých stálezelených stříbřitých listů s bílými kvítky a daří se jim spíše v lehkém polostínu. Kvetou až od června a po odkvětu růžice odumře a je nahrazena dalšími.

Prvosenka

Pokud máte na zahradě vlhčí stanoviště, nezapomeňte jej zpestřit zjara kvetoucími druhy zahradních prvosenek (Primula). K nejznámějším patří prvosenka zoubkatá (P. denticulata). Mezi úzkými listy již v březnu vyrazí kulaté rubínové (\'Rubin\'), lila (\'Lilac\') nebo bílé (\'Alba\') hlavičky z kvítků, které zdobí záhony s vlhkou půdou. Svítivě růžovokarmínové květy má P. rosea vhodná až na velmi podmáčená místa. Růžové jsou i květy o něco pozdnější P. cortusoides se zajímavě obloučkovým okrajem listů.

Koniklec

Klasickou ozdobou jarních skalek jsou koniklece (Pulsatilla). Krásné jsou již od prvního okamžiku, kdy se těsně nad zemí začnou objevovat stříbřité chloupky prvních listů a poupat. Rostlinám trvá až dva roky, než od výsevu poprvé vykvetou, ale potom počet květů každým rokem přibývá.

Nejběžněji dostupné jsou P. vulgaris s bílou, červenou a světle fialovou barvu. Velmi atraktivní kultivar je \'Papageno\' s třepenitým květy ve směsi barev růžové, červené a fialové. Méně obvyklý je žlutý koniklec Pulsatilla albana \'Lutea\'. Koniklece však nemají jen krásné květy, ale také semena s dlouhým chmýrem, takže potěšení z nich je o to intenzivnější.