Vánoce jsou za námi, zážitky zůstaly už jen v myslích a na fotkách s názvem „Vánoce 20..“. Stromečky zmizely z našich obývacích pokojů a možná i vy se bráníte pocitu, že v místnosti najednou něco chybí ...

Rozhodně nejste jediní. Jak to víme?

Hned po Vánocích zaznamenáváme v zahradnických centrech zvýšený zájem o pokojové rostliny – nejen o ty běžné, ale především o větší exempláře, které prázdné místo po vánočním stromku spolehlivě vyplní.

Střední nebo velká pokojová rostlina umístěná do vhodného obalu tak, aby s ním tvořila jeden designový celek, může být výrazným doplňkem interiéru. Kdo z vás sleduje lifestylové časopisy, jistě nám dá za pravdu: krásný interiér se bez rostliny, která tvoří právě tu pomyslnou „třešinku na dortu“, prostě neobejde.

Mezi oblíbené pokojové rostliny patří: 

Sloní noha (Nolina, Beaucarnea) – vyžaduje světlé místo i na slunci a nevadí jí suchý vzduch. V nabídce je v mnoha zajímavých tvarech s jedním či více kmeny.
Dračinec (Dracaena surculosa) – prospívá jí světlé stanoviště, nesnáší nadměrnou zálivku a v suchém bytě je nutné ji rosit.
Fíkus (Ficus microcarpa) - nesnáší suchý vzduch a přemokření, lze jej snadno tvarovat a pro milovníky bonsají je možné jej mít i v takto zapěstované podobě.
Šeflera (Schefflera arboricola) – má ráda světlé stanoviště bez přímého slunce, vyžaduje časté rosení a při přemokření shazuje listy.

A dále pak téměř nenáročné Zamioculcas a Spathiphyllum

Pro ty, kteří dávají přednost barevnějším rostlinám či palmám, máme v nabídce Zahradnictví Líbeznice další vzrůstné i méně vzrůstné pokojové rostliny – např. Dracaena (marginata, reflexa, fragrans, deremensis, aj.), Yucca, Codiaeum, Aglaonema, Ficus (benjamina, binnendijkii, elastica, lyrata, cyathistipula, aj.), Phoenix, Pachira, Rhapis nebo Sansevieria.

A odpověď na častou otázku, zda je vhodné právě v tomto období pokojové rostliny nakupovat? Určitě ano, samozřejmě za předpokladu, že budete nakupovat u skutečných odborníků. Je velmi důležité, aby prodej nekončil zaplacením u pokladny! Zvláště v zimním období je velmi důležité rostlinu dostatečně zabalit, aby při přenášení z prodejny neutrpěla mrazem, a zajistit převoz ve vyhřátém automobilu. Se zakoupenou rostlinou je třeba chvátat rovnou domů a zabránit jejímu možnému nachlazení.

A ještě něco: Mějte na paměti, že všeho moc škodí, a zalévejte opatrně: u pokojových rostlin se mnohem častěji setkáváme s problémy způsobenými přelitím než nedostatečnou zálivkou. Platí to zejména v zimním období!