Nabízíme druhy, které se na našich terasách objevují nejčastěji. Největším úskalím středomořských rostlin pěstovaných v našich podmínkách je jejich přezimování. Většině středozemních rostlin nevadí pokles teploty, ale zimy v našich podmínkách by nepřežily. Je proto důležité středozemní rostliny na zimu stěhovat z teras na bezmrazé a především světlé místo. Může se jednat o zimní zahradu, studený skleník nebo třeba světlá garáž či chodba. Zimní odpočinek pro středozemní rostliny je důležitý pro jejich kvetení v následujícím roce.

  

Bougainvillea glabra – Bugénvilea

U nás pěstována jako keřík, barevné listy na vrcholech výhonů mohou být barvy bílé, červené, růžové nebo fialové. Vyžaduje celoročně světlé stanoviště, v zimě snese teploty do 10°C, v létě i plné slunce. V době vegetace vyžaduje vydatnou zálivku? Ale pozor nesmí stát ve vodě! V zimě snese téměř sucho.

 

Solanum rantonnetii - Hořcový stromek

Roste velmi rychle a dobře se tvaruje do kmínku. V létě se mu daří na slunné teplé terase, v zimě přezimuje při teplotě 5-10 °C.

 

Nerium oleander – Oleandr

Pěstujeme jako keře nebo stromky. V létě snese plné slunce i úpal, v zimě okolo 7°C. Má rád vydatnou zálivku během vegetace a přihnojování. Na podzim seřezáváme větve, které kvetly. Pozor, tato středozemní rostlina je prudce jedovatá!

 

Citrus

Pěstujeme v propustné půdě, nesmí být těžká a trvale přemokřená. Na jaře a v létě přihnojujeme jednou za týdně hnojivem na citrusy. Citrusy přezimují na světlém místě při teplotě okolo 10°C. Příliš suchý vzduch usnadňuje sviluškám napadení, je tedy potřeba rosit nebo sprchovat.

 

Naše tipy
Pro stěhování rostlin při zazimování doporučujeme podložky na kolečkách. Pokud pěstujete citrusy, vyzkoušejte speciální substrát a kapalné hnojivo určené přímo pro citrusy. Substrát pro středomořské rostliny je ten správný substrát pro výše zmíněné rostliny, který zajistí nesléhavost a dostatečnou vzdušnou vlhkost.