Echinaceu zná asi každý - často se objevuje na kapkách proti kašli nebo na přípravcích pro posílení imunity. Málokdo ovšem ví, že tenhle „lék“ zdobí mnoho českých zahrad. A že svým půvabem těší duši právě tak, jako léčivými substancemi uzdravuje tělo.

Třapatkovka nachová

Třapatkovka nachová, jak zní český název trvalky z čeledi hvězdnicovitých, pochází z prérií a světlých lesů Severní Ameriky. Botanický druh, který má růžovočervené úbory s hnědými středy, pravděpodobně znali už indiáni. Ti si ovšem na zahradničení příliš nepotrpěli a třapatkovku používali jako léčivku. 

Dnes ji ovšem najdeme právě tak na lékárenských pultech jako na trvalkových záhonech. Však také třapatkovka za poslední roky prošla nepřehlédnutelnou proměnou: z původního druhu byla vyšlechtěna řada odrůd různých výšek a rozmanitých barev květů. Najdeme mezi nimi nejen kultivary kvetoucí růžovočerveně, tak jako původní druh, ale také bílé, žluté, oranžové, lososové,tmavě purpurové a dokonce i zelené.

Máte tedy bohatý výběr, pokud chcete třapatkovku použít tam, kde jí to nejlépe sluší: na trvalkový záhon nebo do partie, která připomíná prérii. Při volbě doprovodu ovšem buďte opatrní. Výrazné barvy třapatkovek totiž vyniknou ve společnosti méně nápadných rostlin, jakými jsou například šater (Gypsophila), šanta (Nepeta) nebo okrasné trávy.

Třapatkovka se vám odmění i tím, že celému záhonu „vdechne“ mihotavý život a pohyb: v době květu totiž láká babočky, okáče, perleťovce a spoustu dalších motýlů společně se čmeláky a včelkami. 

Jak na třapatkovku?

Nenáročná třapatkovka potřebuje slunné stanoviště, běžnou zahradní půdu, nejlépe hlinitou nebo písčitohlinitou. Kromě jarního přihnojení a zálivky za dlouhého sucha žádá jen málo - přezimuje bez problémů a netrpí škůdci ani chorobami. Odkvetlé úbory seřízněte až na jaře, budou tak jednou z mála ozdob černobílého zimního období.