Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

 

 

 

Tentokrát nebude řeč o klasickém funkčním osvětlení, jehož účelem je posvítit v zahradě na místa, kudy procházíme nebo projíždíme večer. Zaměříme se spíše na náladové osvětlení, které má sloužit k navození příjemné atmosféry, která k letnímu večeru určitě patří.


Pro všechny majitele zahrad a teras je na trhu bohatý výběr nejrůznějších luceren, olejových lamp a venkovních kahanů v různých stylech i cenových relacích.


Nejjednodušší olejové kahany se hodí zejména pro posezení u grilu. Jsou vsazeny do bambusových tyčí různých délek a můžete je zapíchnout do záhonu, do vhodného držáku na stěnu nebo postavit na stůl. Do olejových kahanů patří speciální olej na svícení, který může být obohacen o vonnou složku.


Otevřený oheň v loučích však nemusí být vždy bezpečný, zvláště pohybují-li se po zahradě malé děti. V takovém případě doporučujeme použít spíše lampy a lucerny, v nichž je oheň uzavřen za skleněnými stěnami.
Vyrobeny jsou ze dřeva, plechu nebo kovu a v různých velikostech – od miniaturních určených k postavení na stůl až po téměř metrové obry, které se stanou dominantou každé zahrady. Menší lucerny bývají vybaveny i okem pro zavěšení. Velmi pěkně vypadá několik stejných výrobků zavěšených na různě dlouhých řetízcích pod pergolou nebo splývajících z koruny stromu. Jiné typy se prodávají i se speciálním kovovým závěsem, který se zapíchne do země a lucerna se na něj zavěsí.


Pro svícení v uzavřených lucernách jsou nejvhodnější svíčky, které nevytvářejí černý povlak na vnitřních površích a jejichž vosk se nerozlévá. Do větších luceren vám v našich zahradnických centrech nabídneme klasické voskové svíčky určené právě pro tento účel.
A jedna rada na závěr: Nezapomeňte, že pracujete se živým ohněm. Vždy dbejte především na bezpečnost, aby vaše letní party skončila bez škod na majetku nebo zdraví.

 

NÁŠ TIP: Svíčky odpuzující hmyz

Pro zachování příjemné pohody bez obtěžujícího hmyzu můžeme použít svíčku obsahující citronelu. Jedná se o trávu s českým názvem voňatka citronová („citronová tráva“). Tyto svíčky se hodí do interiéru i exteriéru, liší se použitím rozdílných knotů. Vyrábějí se v různých provedeních od čajových po svíčky ve skle nebo keramice.