Plamének, jednu z nejoblíbenějších zahradních rostlin, možná znáte pod latinským názvem Clematis.

Svou popularitu si plaménky opravdu zaslouží – půvabem, nenáročností i bohatou škálou druhů a odrůd.

Ale právě proto, že je jich tolik, byste si měli dobře promyslet, který plamének si vyberete.

Podle kterých vlastností byste měli volit odrůdu?

Období kvetení: Existují tři skupiny – jarní (kvetou v dubnu a květnu), letní (červen) a pozdně letní (červenec a srpen). Chcete, aby váš plamének ladit s růží, vyplnil pauzu v kvetení, nebo si ho raději užijete o prázdninách, kdy jste na chalupě?

Výška: Bylinné plaménky dorůstají přibližně do jednoho metru, zatímco popínavé odrůdy se protáhnou i víc než do tří metrů, a ty nejvzrůstnější třeba i do deseti metrů. Záleží tedy na tom, jak dlouhou oporu pro ně máte připravenou.

Vzhled květů: Nabízí se nespočet odstínů, a vy si tedy můžete vybrat ten, který ladí s okolími květinami nebo vynikne na fasádě domu. Navíc si můžete vybírat z jednoduše kvetoucích nebo plnokvětých odrůd.

A jak se o plamének starat?

Svědčí mu místo na slunci až v mírném polostínu: pokud možno tak, aby horní část byla vystavena slunci, ale kořeny ležely ve stínu. To může zajistit i kámen nebo některá trvalka vysazená u paty plaménku. Půda by měla být propustná, proto při výsadbě pod kořeny nasypejte trochu štěrku nebo hrubých kamenů, které zajistí odvod vody. Sazenici vysaďte šikmo – tak aby se nakláněla směrem k opoře. Může to být pergola, plot i treláž.
V období růstu – od dubna do srpna – plaménky potřebují dostatek vody, proto je za sucha zalévejte, ale jen ke kořenům – ne na listy. Ideální je každý týden jedna desetilitrová konev vody. Na jaře, v době rašení, rostlině prospěje přihnojení organickým hnojivem. A pokud se výhony nemohou zachytit na opoře, pomůže jim, když je vyvážete.
Mladé rostliny v chladných oblastech je dobré na zimu zakrýt slámou nebo chvojím. Později však už budou zimovat bez problémů.

Oblíbené plaménky:

’Multi Blue’ – velkokvětý a plnokvětý, tmavě fialový
’The President’ – velkokvětý, tmavě fialový
’Madame Le Coultre’ a Miss ’Bateman’ – velkokvěté bílé
’Nelly Moser’ a ’Dr. Ruppel’ – velkokvěté růžovo-bílé
’Star of India’, ’Stasik ’ a ’Ville de Lion’ – velkokvěté vínové
’Justa’ a ’Mrs. Cholmondeley’ – velkokvěté světle fialové až namodralé
Clematis alpina – drobnokvětý fialový
Clematis ’Columella ’ – drobnokvětý růžový
Clematis montana rubeuns – drobnokvětý růžový
Clematis tibetiana tangutica – drobnokvětý žlutý