+420 724 237 686

Jak vybrat ten správný truhlík?

15.2.2021

V nabídce zahradnických center najdete celou řadu druhů a typů pěstebních nádob. Mezi cenově nejpříznivější a nejlehčí patří plastové truhlíky. Vedle úplně obyčejných nádob bez přidaných funkcí si můžete vybrat i typy vybavené řadou vychytávek – ať už jde o samozavlažovací funkci, barevně sladěné balkonové držáky, podmisky nebo třeba kontrolku vodní hladiny.

Důležitým kritériem pro výběr truhlíku je jeho velikost

Čím více místa budou mít kořeny v nádobě a čím více zeminy jim dáme k dispozici, tím lépe rostliny porostou. Omezujícími faktory jsou prostorová náročnost a hmotnost velkých nádob – těžké nádoby jsou sice stabilnější, v úvahu ale musíme vzít nosnost balkónového zábradlí i samotného balkónu. Jako standard se používají truhlíky délky 40, 50, 60, 80 nebo dokonce 100 cm, šířka bývá mezi 15 a 25 cm. Kdo chce vysazovat rostliny jednoho druhu v jedné řadě, vystačí s truhlíkem užším, pro osázení druhově pestrých nádob ve dvou řadách doporučujeme zvolit truhlík širší než 20 cm.

Plastové truhlíky si můžete vybrat v nejrůznějších barvách – od elegantní bílé přes klasické barvy terakoty či hnědé až po moderních pastelové barvy hráškově zelené nebo fialové. Oproti přírodním materiálům je plast pro výrobu truhlíků doplněn o UV stabilizátory, které zaručí stálost barvy i při nepříznivých podmínkách nebo nadměrnému slunečnímu záření. Na slunečné jižní strany doporučujeme truhlík světlejší barvy, aby se substrát v nádobě nadměrně nepřehříval.

Samozavlažovací truhlíky usnadní péči

Mnohem výhodnější a sofistikovanější jsou truhlíky samozavlažovací, které zajistí rostlinám dostatek vody v době naší nepřítomnosti. Tyto truhlíky ušetří čas nutný pro zalévání, protože vodu stačí doplňovat jen jednou za několik dnů, a navíc eliminují riziko přelití.

Hlavním znakem každého samozavlažovacího truhlíku je rezervoár vody ukrytý pod dnem. Kdysi oblíbené samozavlažovací knotové systémy, které přiváděly vodu z rezervoáru ke kořenům vzlínáním pomocí instalovaných látkových knotů jsou dnes překonané, protože knoty se časem zanášely a bylo nutné je pravidelně vyměňovat. Novější bezknotové systémy se zdají být pro rostliny optimálnější, protože lépe imitují organické procesy v přírodě a nevyžadují náročnější údržbu.

Bezknotové systémy samozavlažovacích truhlíků fungují na organickém principu a umožnují tak zásobní zálivku bez poškození kořenů. Rostlina, stejně tak jako v přírodě, ucítí přítomnost vody a lehce prodlouží kořeny směrem k rezervoáru vody a pomocí kuželových otvorů roštu truhlíku si sama vezme tolik vody, kolik potřebuje v závislosti na počasí a dalších faktorech. Několik týdnů po vysazení rostlin zaléváme jen do dvou třetin maximální hladiny vody, aby se kořenům dal prostor pro jejich ideální prodloužení. Zbytek už příroda zvládne sama.

Klasické, nejjednodušší truhlíky, je třeba je vždy vybavit podmiskou pro zachycení vytékající vody, která by jinak mohla způsobit poškození fasády nebo podlahy terasy. Otvory pro odtok vody provrtejte v označených místech.

Nezapomeňte ani na příslušenství: držáky, které zajistí dokonalé a bezpečné upevnění na zábradlí. Držáky se dodávají v různých typech, případně lze využít nastavitelné držáky. Pro širší a delší truhlíky doporučujeme použití kovových držáků nebo větší množství plastových držáků.