+420 283 981 844

Jezírko a koi – správná péče

Jezírko se na zahradě stane během několika let, až povyrostou rostliny a vodní plocha splyne přirozeně s prostředním zahrady, oázou klidu. V její blízkosti si odpočinete od hektického všedního dne, vychutnáte si oblíbený nápoj nebo třeba nedělní oběd. Koi kapři se stanou skutečnými perlami uprostřed vodního světa. Překvapí vás neuvěřitelnými barvami a variacemi, zadíváte se do jejich ladných pohybů a s nadšením budete pozorovat, jak rostou. Někteří chovatelé koi popisují své miláčky velmi nadšeně a eufemisticky: „Majestátně plují v jezírku zalitém sluncem a zanechávají za sebou měkké dráhy. Jejich šupiny odrážejí světlo a září jako diamanty.

Kdo si chce pozorování ryb užívat v plné kráse, musí dbát na čistotu vody. Účinná filtrace je v tomto případě nutností, protože odbourává produkty látkové výměny vznikající v jezírku s rybami. K zachování čistoty vody pomůže také profesionální krmivo přizpůsobené požadavkům na živiny podle ročního období.

Udržení vysoké a konstantní kvality vody závisí na pravidelné výměně vody. Jestliže budete vyměňovat větší množství vody najednou, doporučujeme preventivně použít přípravek sera KOI PROTECT, který váže škodlivé sloučeniny těžkých kovů jako je například měď, olovo, zinek a neutralizuje rozpuštěné soli a agresivní chlór.

Zvláště nyní na jaře je voda v zahradním rybníčku chudá na minerály. Sníh a deště snížily obsah minerálních látek, voda je vylouhovaná. Voda z vodovodu obsahuje životně důležité minerály jen v omezeném množství, většinou je ale její součástí pouze vápník a uhličitany. Ryby však ke svému životu potřebují mnohem více prvků, které jim musíme dodat v rozpuštěné formě. Přípravek sera mineral salt obsahuje všechny minerály ve správném poměru jako dobře rozpustnou směs soli, která nastaví správný poměr vápníku, hořčíku a draslíku ve vodě.

Na jaře bývají velkým problémem množící se plovoucí řasy, které způsobují zelený zákal vody. To lze účinně omezit preventivně přidáním přípravku sera pond phosvec. Pokud s jeho aplikací nezaváháme a použijeme ho časně na jaře, v době, kdy se ještě řady příliš nerozmnožily, okamžitě zabrání růstu řas tím, že na sebe začne vázat fosfát, který je pro růst řas nezbytný. Voda tak zůstane po celou sezónu průzračná.