+420 724 237 686

Kravský hnůj – hnojivo našich babiček

21.2.2021

Od jara do podzimu zahrada krásně kvetla a štědře plodila. Půda na záhonech i pod dřevinami je po sezóně unavená, měli bychom jí tedy dopřát regeneraci. Dokonce, i pokud jsme během jara a léta poctivě hnojili, vyplatí se o úrodnost půdy postarat i na podzim.

Před zimním odpočinkem půdě prospěje nejvíce, pokud do ní při podzimním rytí zapravíme pravý kravský hnůj. Toto generacemi osvědčené a vyvážené přírodní hnojivo je pro půdu potravou i lékem.

Přes zimu půda nabírá síly

Záhony budou většinou prázdné a spící dřeviny odebírají živin jen velmi málo. Na podzim proto není třeba do půdy dodávat jednotlivé prvky pro výživu rostlin (s výjimkou těch, jež podporují vyzrávání a úspěšné přezimování dřevin). Po skončení pěstitelské sezóny potřebuje půda něco zcela jiného – organickou hmotu. Ta je v péči o půdu zcela nenahraditelná, neboť udržuje její optimální kyprou strukturu, zajišťuje dlouhodobou úrodnost a zdraví, udrží v ní potřebné půdní mikroorganismy a podpoří přirozené ozdravné procesy. Organická hmota zadržuje vlhkost a přitom umožní půdě dýchat, zároveň také brání erozi.

Minerální hnojiva poskytují rostlinám přísun rychle využitelných živin, po skončení vegetačního období by je však měla doplnit hnojiva organická, která o půdu pečují všestranně. Často se na ně zapomíná, což je škoda – v dobách, kdy ji naše babičky živily poctivým chlévským hnojem, byla půda prokazatelně kvalitnější a úrodnější než dnes. Na zahradě se nyní můžeme o půdu starat podle osvědčeného receptu našich předků, ale v mnohem jednodušším provedení. Od tradičního hnojení totiž mnoho zahrádkářů a pěstitelů odradila nedostupnost kvalitního kravského hnoje z chovů na slaměné podestýlce, který je jako jediný vhodný, navíc práce s ním je poměrně těžká. S granulovaným kravských hnojem ve formě lehkých suchých peletek všechny tyto nevýhody odpadají, aplikace i dávkování jsou velmi snadné. Přínos však zůstává stejný jako u klasického hnoje: vitální rostliny díky zdravé a dlouhodobě úrodné půdě.

Kde všude můžeme kravský hnůj použít?

Kravský hnůj je na konci vegetačního období vhodné zapravit do záhonů, k sazenicím jahod i pod ovocné stromy a keře. Při aplikaci ke dřevinám je třeba mít na zřeteli, že nejvíc živin využijí drobné kořínky přibližně pod obvodem koruny, nikoli u paty stromu či keře.

Při podzimní výsadbě sazenicím dřevin prospěje přídavek kravského hnoje do vrchních vrstev jámy, zrovna tak lze hnůj zapravit na místa pro budoucí jarní výsadbu.

Přirozené hnojení po celý rok

Na zahradě najdou uplatnění i další druhy hnoje. Zatímco kravský je vyváženým základem, slepičí hnůj je díky vysokému obsahu fosforu ideální pro jarní a letní přihnojování plodové zeleniny, drobného ovoce i květin. Podobně i koňský hnůj se hodí pro přihnojování během sezóny – pro zeleninu, záhony ve sklenících, pro první hnojení před sezónou. Tyto i další druhy hnoje můžete opět snadno aplikovat ve formě suchých peletek, které prospívají rostlinám i půdě. Mají kromě snadné manipulace a dostupnosti další výhody – čerstvými slepičinci či koňskými kobližkami přímo hnojit nelze, koncentrovaný materiál je třeba nechat nejprve zkvasit (což se bez zápachu neobejde), fermentovat, zkompostovat. Peletky jsou naopak připraveny k okamžitému použití a nehrozí popálení rostlin přílišnou koncentrací živin.

Organické hnojení je recept od samotné přírody.

Žádné průmyslově vyráběné hnojivo jeho blahodárné účinky zatím nedovedlo nahradit. Ocení jej proto nejen fandové ekologického zahradničení, ale všichni pěstitelé, kteří vědí, že zdravá a úrodná půda je základem krásné zahrady.