+420 283 981 844

Podzimní výsadba ovocných stromů

S říjnem, až do poloviny listopadu, přichází ideální doba k výsadbě ovocných dřevin. Ačkoli mohou přijít první podzimní mrazíky, půda promrzne pouze povrchově do 2-3cm, ale zem pod tím má stále dostatečnou teplotu, aby se kořeny sazenic ujaly.

Jak správně sázet prostokořenné ovocné stromy

Sazenice je nutné vysadit co nejdříve po koupi, aby nedošlo k proschnutní kořenů.

Z kořenů odstraníme všechny poškozené části a ty masivnější zkrátíme, čímž podpoříme průtok vody do rostliny a její růst. (v případě stromků koupených v našem zahradnictví kořeny výrazněji nezkracujte, jsou již připravené)

Před výsadbou ponoříme kořeny na 2-3h do vody. Jáma by měla být asi dvakrát širší a hlubší, než je kořenový systém, abychom jej do ní nemuseli tlačit násilím. Na dno nasypeme kvalitní hnojivo a do středu umístíme oporu.

Zeminu na stromek sypeme po částech tak, aby se dostala do všech mezer mezi kořeny, a postupně zaléváme. Stromek poté připevníme k opoře a provedeme tzv. povýsadbový řez, kterým zbavíme stromek nadbytečných výhonů a usměrníme jeho následný růst. Stromek je poté nutné důkladně zalévat a v dalším roce začít s doplňkovým přihnojováním vícesložkovým hnojivem, případně zapracovat do povrchové vrstvy vyzrálý kompost.