+420 283 981 844

Camelia japonica – zimní čajová růže

Kamélie je poměrně náročný keř, zkušeného pěstitele ale nezaskočí. Je vhodný pro pěstování v nádobách a na venkovní letnění od jara do podzimu. Vyžaduje světlé, polostinné stanoviště, tedy místo s ranním či večerním sluncem, chráněné před větrem. Ostré polední slunce by mohlo kamélii popálit listy.

Keř potřebuje hrubší, propustnou, kyselejší zeminu cca 5,8 – 6,5 pH, s přídavkem vláknité rašeliny. Na dno květináče je vhodné umístit drenážní vrstvu např. z keramzitu. Zemina by měla být vlhká, kořenový bal by neměl přeschnout, nesmí být ale ani přelitý a stát ve vodě. Na zálivku volte dešťovou vodu, převařenou či alespoň řádně odstátou, rostlina špatně snáší tvrdou vodu.

Během vegetačního období je vhodné kamélii přihnojovat hnojivy pro kyselomilné dřeviny, jako např. pro rododendrony a azalky. Při tvorbě poupat a kvetení není vhodné měnit rostlině stanoviště a teplotu, jelikož může dojít k opadu poupat.

Na zimní období umístěte kamélii do chladnějšího světlého prostoru, méně zalévejte (kořenový bal nenechte zcela vyschnout) a již nepřihnojujte.

Kamélie je stále zelený keř a neopadá ani v zimě. Pokud se tak stane, rostlina tím signalizuje, že s ní není něco v pořádku a bohužel to bývá neodvratné.

Keř opatrně přesazujte jednou za 3 až 5 let do většího květináče a dbejte, abyste nepoškodili kořenový systém.

Ačkoli péče o kamélii je náročnější, odmění vás za ní nádhernými květy, které kvetou v závislosti na teplotě a počasí od ledna do dubna.