+420 724 237 686

Bylinkový balkón

18.2.2021

Právě teď si v zahradnických centrech můžete vybrat z bohaté nabídky druhů a odrůd. Pokud se vám nechce předpěstovávat, stačí si pořídit sazenice – na první pohled jsou o něco dražší než rostliny z vašich vlastních výsevů, ale dostanete rostlinu předpěstovanou v ideálních podmínkách a v ideální kondici pro okamžitou výsadbu. Ale máte-li rádi ten zázrak, který promění semeno v rostlinu, rozhlédněte se mezi osivy: sortiment je tu ještě bohatší než u malých rostlin.

Co pěstovat?

Ta otázka není zbytečná – bylinek je totiž tolik, že se vám všechny na balkon nevejdou. Vybírejte nejen podle toho, které se vám líbí a které máte rádi ve své kuchyni, ale také podle podmínek, které pro ně máte.

Většině bylinek se daří na slunci.

Platí to pro středomořské druhy jako je levandule a rozmarýna, právě tak jako pro šalvějmateřídoušku nebo tymián. Nejvíc aromatických látek mají těsně před rozkvětem. Aby po celou sezonu vypadaly zajímavě, vyberte si některou z pestrolistých odrůd.

Slunce má rada i bazalka. Tu můžete pěstovat v samostatném květináči – třeba jako směs odrůd – ale také jako okrasnou rostlinu v truhlíku. Vyzkoušejte třeba odrůdu ’Siam Queen’ s výrazným růžovým květenstvím: krásou se vyrovná většině balkonovek, vůní je ale předčí. Pro pěstování v nádobě se skvěle hodí i drobnolistá novinka ’Mánes’. A pokud máte rádi ryby, pořiďte si „citronovou bazalku“ ’Lime’.

Patříte-li mezi znalce, nenechte si uniknout novinku: alojsii trojlistou. Určitě si vás získá nádhernou citronovou vůní, ale to není všechno, co umí: čaj usnadňuje trávení, zlepšuje náladu, mírní rýmu – a hlavně příjemně voní i chutná. Hodí se také k rybám, drůbeži a do zeleninových salátů.

Milovníci zdravého cukru by neměli opomenout rostliny, které mají vysoký obsah přírodního cukru, a to jsou stevia nebo lippia. Používají se k přímému slazení nápojů apod.

A co když nemáte balkon obrácený ke slunci?

Ani tak se potěšení z bylinek nemusíte zříkat. Pažitce se u vás bude dařit určitě: bez obav ji seřezávejte pro použití v kuchyni. Až ji ostříháte „dohola“, stačí si pořídit novou. Polostín stejně dobře snese i petržel, meduňka a máty: těch máte na výběr tolik, že je lze sotva spočítat.

Tip na závěr:

Základem úspěšného pěstování zdravých bylinek je kvalitní substrát a biologické hnojivo (doporučujeme řadu AGRO NATURA, která obsahuje vše potřebné) – abyste mohli rostliny přímo konzumovat. Bylinky je třeba průběžně stříhat a zakracovat – přerostlé nejsou ani pěkné ani nemají ty nejlepší chuťové vlastnosti a už vůbec nejvyšší možný obsah vonných silic. Co dělat, pokud nestačíte úrodu průběžně zpracovávat? Jednoduchá pomoc – jakmile bylinky sklidíte, můžete je zmrazit v mrazničce nebo usušit ve stínu. Dobrou chuť a příjemné chvilky strávené na vaší provoněné terase.