+420 283 981 844

Zelenina na balkóně

Příjemné s užitečným

Osázením balkónu si vytvoříte příjemné místo k relaxaci, zlepšíte dostupnost vlastní čerstvé zeleniny a zároveň i prospějete životnímu prostředí.

Tak proč nespojit příjemné s užitečným? Rostlin vhodných do nádob je nespočet. Záleží tedy hlavně na vašem vkusu.

Větší truhlíky a květináče nemusí zdobit jen muškáty a surfinie, stejnou radost nám udělá i vlastní vypěstovaná zelenina.

Nejvhodnější adepti jsou:

Není nutné mít velké prostory, řadě druhů vyhovují k růstu i menší nádoby, které můžete rozvěsit po zábradlí, na stěny a strop. Při volbě zahradních plodin je třeba se řídit nároky jednotlivý druhů na světlo, teplo, vláhu, složení a hloubku substrátu. Většině zahradních plodin prospívá teplé a slunečné stanoviště. Pro zastíněné balkony volte druhy, které mají nižší nároky na světlo. Hloubka zeminy je různá pro každý druh, například fazole potřebují pro své kořeny více místa a tedy hlubší nádobu, naopak salát si vystačí i s mělkým kbelíkem nebo jen pytlem.

Pro péči o zeleninu v nádobách platí stejná pravidla jako pro plodiny pěstované na zahradě: pravidelná zálivka a občasné přihnojení. Nezapomeňte, že v nádobách substrát vysychá rychleji než v záhonech, proto za teplých letních dnů zalévejte intenzivně. Za vaši starostlivost se pěstované rostliny odmění čerstvými a šťavnatými plody, které budete
mít téměř na dosah ruky.

Mykorhiza rostlinám jen prospěje
Už jste slyšeli o tom, že houby pomáhají rostlinám? Speciální mykorhizní houby se totiž vážou na kořeny rostlin a umožňují rostlině lépe využívat živiny z dodávaných hnojiv a vláhu ze zálivky. Pro pěstování zeleniny doporučujeme přípravek Symbivit Rajčata a papriky vyvinutý speciálně pro pěstování plodové zeleniny.V pokusech byly dokázány vetší obsahy vitamínů a antioxidantů v rostlinách pěstovaných společně s mykorhizními houbami.

Protože zelenina pěstovaná v nádobách je poměrně náročná na zálivku, je třeba využít co možná největší objem nádob a substrát doplnit o poutače vody. FLORIA Hydrogel je ideální přípravek pro udržení velkého množství vody v substrátu, aniž by trpěly kořeny rostlin přemokřením. Gel do sebe absorbuje velké množství vody a postupně ho uvolňuje ke kořenům. Substrát OTOČ a SÁZEJ je ideální pro pěstování všech druhů rajčat, paprik nebo jiné zeleniny přímo v obalu. Svým jedinečným složením vytváří rostlinám dokonalé podmínky pro jejich zdravý růst a bohatý rozvoj kořenů. Lze použít na balkóně či terase.