+420 283 981 844

Jak se úspěšně zbavit plevelů

Každý se již určitě ve svém zahrádkářském životě setkal s tím, že potřeboval zničit vše zelené, co na záhonech, cestičkách, chodnících nebo v okolí kompostu vyrostlo. Určitě jste si vybrali nějaký totální herbicid a s větším či menším úspěchem plevele zničili. Máme pro vás radu, jak vsadit na jistotu a dosáhnout úspěchu už na první pokus.

V první řadě je třeba si uvědomit, jaký plevel a na jakém místě chceme zničit. Ono se totiž dost dobře nedá úspěšně zakročit jak proti letitým kopřivám, tak například proti drobným plevelům v dlažbě. Jedno je však možné – použít osvědčený přípravek Roundup, který se dnes vyrábí v mnoha modifikacích a pro různé účely.

Roundup

Roundup je totální herbicid, který proniká do rostlin jejich listovou plochou. Účinná látka je transportována do kořenů, které svým působením zničí, a tak zahubí celou zasaženou rostlinu. Účinná látka Roundupu je speciálně upravena tak, aby se v celém množství dostala až do nejzazších kořenů a zničila opravdu všechny kořenové části, z nichž by mohlo dojít k zmlazení zasažených plevelů. Roundup je velice rychle přijímán a dokonce už po šesti hodinách od aplikace neohrozí jeho účinnost ani případný déšť. Pokud dojde při aplikaci Roundupu k jeho skápnutí na povrch půdy, okamžitě se začne díky slunečnímu záření a mikroorganismům rozkládat na sloučeniny, které přírodě a půdě neškodí, a tak za 24 hodin po jeho aplikaci nikdo nepozná, že byl na pozemku použit. Roundup obsahuje speciální smáčedla, která napomáhají ulpění postřiku na listové ploše plevelů a urychlí její příjem do rostlin. Dokonce se dokáže do rostliny dostat i přes mladou zelenou kůru, proto pozor při jeho aplikaci například v okolí broskvoní.

Roundup Aktiv koncentrát

Ani Roundup však není všemocný, pokud při jeho použití nepostupujeme správně. Jak tedy na to? Pokud chceme například ošetřit dlouho zanedbávaný pozemek porostlý širokou škálou úporných plevelů, musíme nejprve rostliny i jejich semena v půdě vyprovokovat k aktivitě. Takový pozemek nejlépe posečeme a zpracujeme rotavátorem. Kořeny plevelů tak nařežeme na spoustu drobných kousků a zároveň vytvoříme ideální podmínky pro klíčení semen. Počkáme, až plevel znovu obrazí, a jakmile dosáhne výšky asi 15 cm, nastane čas pro postřik přípravkem Roundup Aktiv koncentrát.

Roundup Expres 6h

Další možností pro použití přípravku Roundup použít je například tráva zarůstající do plotu. V takových případech je ideální využít modifikaci Roundup Expres 6h. Tato varianta je již připravena k okamžitému použití. Aplikátor má speciální trysku pro bodovou aplikaci a pro aplikaci speciální pěnou. Je vždy po ruce a spolehlivě vás zbaví plevelů právě třeba pod vaším plotem nebo kolem záhonů či na cestičkách. Pro majitele větších zahrad se hodí pětilitrové balení v kanystru, který je vytvořen jako postřikovač a po vypotřebování náplně si ho můžete znovu naplnit.

Roundup Gel

Novinkou roku 2013 je Roundup Gel. Tato forma je určena pro bodovou aplikaci proti plevelům například ve skalce, v porostech trvalek, v porostech malin nebo k ošetření pod rybízovými keři – prostě všude tam, kde vás trápí plevel a zároveň v jeho blízkosti rostou kulturní rostliny, které by při klasické aplikaci postřikem mohly být zasaženy. V této variantě je účinná látka obsažena v gelu, který skvěle při dotyku ulpí na listech plevele a je okamžitě opět transportována do kořenů plevele. Po práci zase Roundup Gel zavřete a je opět připraven pro další použití. Jedno balení gelu vystačí až na 1000 plevelných rostlin a uvidíte, že je to opravdu jednoduchá a účinná aplikace.