+420 283 981 844

TIPY jak se zbavit škůdců

Každý zahrádkář to zná, obtížný hmyz a různé druhy škůdců, kteří každoročně ničí jejich úrodu či okrasné rostliny. Jak se proti nim bránit, které přípravky jsou účinné, a jak je správně použít?

Při likvidaci škůdců se užívají dva typy hubících přípravků. Dělíme je na kontaktní přípravky a systémové přípravky.

Kontaktní přípravky působí přímo v místě postřiku, a proto je nutné zasažená místa pečlivě ošetřit.

Naopak systémové postřiky pronikají do celé rostliny až ke kořenům a jejich působení přetrvává 3 – 30 dnů dle typu plodiny, je proto nutné pečlivě zjistit ochrannou lhůtu daného přípravku pro danou rostlinu. V případě jedlých plodin vždy dodržujte ochrannou lhůtu a před jejím uplynutím plody nekonzumujte. Výhoda systémových postřiků spočívá v tom, že i nově rostoucí části rostliny jsou před škůdci chráněné.

Nejčastěji se vyskytující škůdci

MŠICE

MšiceJsou doslova postrachem zahrádkářů, napadají snad všechny druhy rostlin počínaje ovocnými dřevinami, přes zeleninu až po okrasné rostliny. Nejvíce se vyskytují brzy na jaře a počátkem léta.

Jak je poznáme?

Škůdce je vidět pouhým okem, zpravidla na nových mladých výhonech. Listy napadených rostlin se deformují a kroutí, ztrácejí schopnost asimilace a u rostlin se postupně zcela zastaví růst.

V případě napadení okrasných rostlin mšicemi volíme kontaktní přípravky:

Na plodiny lze použít tyto přípravky pouze ve chvíli, kdy je déle než měsíc do sklizně a účinná látka se stihne z rostliny vyloučit!

V momentě, kdy je rostlina napadena před plánovanou sklizní, volíme systémový prostředek MOSPILAN 20SP nebo CAREO, které účinkují ve velmi nízkých dávkách s relativně rychlým počátečním působením. Opět je nutné u těchto přípravků pečlivě hlídat ochrannou lhůtu.

SVILUŠKY

SviluškyNapadají celou řadu rostlin pěstovaných na zahradě i v bytě a vůbec nejčastěji je můžeme pozorovat na rostlinách ve fóliovnících. Tito škůdci nemají rádi mokré prostředí, a proto se jim obzvláště dobře daří například na okurkách, které se zalévají přímo ke kořenům.

Jak je poznáme?

Listy napadených rostlin postupně vlivem vysávání šťávy žloutnou a zespod můžeme spatřit jemné pavučinky s miniaturními pavoučky.

K likvidaci se užívají kontaktní prostředky:

Aplikaci je vhodné provádět ve 3 dávkách vždy po 7 dnech, a nejlépe kombinovat oba přípravky do jednoho postřiku, aby byla zneškodněna všechna tři stádia těchto škůdců. Ochranná lhůta je krátká a maximální dávka nesmí překročit 0,25% (25ml/10l).

PADLÍ

PadlíMezi další houbové onemocnění, které postihuje celou řadu užitkových i okrasných rostlin, patří padlí. Této infekci je vhodné předcházet, jelikož léčba je velmi obtížná a na již napadané rostlině lze příznaky pouze redukovat, nikoli jim však zcela zabránit.

Jak je poznáme?

Napadené části rostliny, ať už listy, stonky či květy, jsou shora pokryty bílo šedými skvrnami.

Pro preventivní ochranu jsou určeny systémové přípravky, jež se aplikují maximálně 2x za sezónu, a to krátce po olistění. Kůru je vhodné opakovat 5-6 týdnů po prvním postřiku.

V případě již napadené rostliny doporučujeme přípravky, které zabrání dalšímu šíření infekce.

SAMETKY

SametkyNejen rostliny jsou v teplých měsících ohroženy. Vaše domácí mazlíčky i vás samotné může potrápit roztoč vyskytující se zejména v trávnících, záhonech a v okrasných či užitkových zahradách. Sametky způsobují člověku i zvířatům nepříjemná kožní onemocnění a s jejich výskytem se setkáváme zhruba od poloviny července do poloviny září.

K hubení se používá kontaktní insekticid ATAK – DeltaCaps 50CS (dříve K-Otrine), jehož účinná látka se neodpařuje a je pro hmyz toxický i po zaschnutí. Tento postřik dobře působí i na likvidaci klíšťat a je nezávadný, přesto je vhodné držet 2-3 dny domácí zvířata od ošetřeného trávníku.

 

 

HNOJENÍ

PLODNÉ a OKRASNÉ ROSTLINY

Hnojivo SubstralAby vaše rostliny dostávaly pravidelnou výživu a nedošlo přitom k přehnojení, je nutné zvolit vhodný prostředek určený pro dlouhodobé použití. V tomto případě doporučujeme hnojivo OSMOCOTE, každá granule tohoto hnojiva je obalena v parafínové krustě, což zaručuje postupné uvolňování živin při dostatečném teplu a vlhku po celou sezónu, a rostlina je tak dokáže optimálně využít.

 

 

DOHNOJOVÁNÍ

KONDICIONÉRY RŮSTU

Hnojivo Agro Vitality KomplexK hnojivu zároveň doporučujeme pravidelně užívat i tekuté či granulované dohnojování, například VITALITY KOMPLEX AGRO lze užívat po celou dobu vegetace.