+420 724 237 686

Zahradní hosti, které nikdo nezval

18.2.2021

LALOKONOSEC

LalokosonecLalokonosci se začínají vyskytovat zhruba od měsíce dubna ve 2-3 generacích a daří se jim ve vlhkých zastíněných plochách.
Nejvíce škody páchají larvy těchto brouků, které přežívají na kořenech a požírají je.
Že jde právě o lalokonožce poznáte podle bílé až nahnědlé barvy a lesklé oranžově hnědé hlavy.
Dosahují délky 10-12mm a jejich výskytu si všimneme pravděpodobně až při přesazování.

Napadené rostliny postupně omezují růst, vadnou a odumírají.

Po vykuklení v jarních měsících (obvykle květen a červen) můžete pozorovat brouky o velikosti asi 1cm se skvrnitým šedočerným tělem a lomenými tykadly. Tito brouci pak požírají nadzemní části rostliny.

Jak je poznáme?

Na okrajích listů spatřujeme okrouhlé výkusy.

Likvidace

První generaci doporučujeme ošetřit chemicky MOSPILAN 20SP nebo CAREO, a to na povrchu půdy se zálivkou.

V letních měsících červenec – srpen je vhodné aplikovat parazitické HLÍSTICE, jejichž larvy se pohybují v půdě, vyhledávají larvy lalokonosců a ty následkem napadení do dvou dnů uhynou. Je důležité hlístice aplikovat do řádně provlhčené půdy a minimálně po dobu 14 dnů udržovat vlhké prostředí s teplotou 22-28 ˚C.

SLIMÁCI

SlimáciVydatné deště prospívají výskytu těchto nezvaných hostů na našich zahradách.  Existuje několik variant, jak se slimáků zbavit.
My doporučujeme aplikaci účinného a zároveň bezpečného prostředku, jehož aktivní látka fosforečnan železitý se vyskytuje v přírodě a dokonce se běžně používá v potravinářství.
Neuškodí tedy vašim domácím mazlíčkům, ale ani ježkům, žížalám, včelám či ptákům. Je určen výhradně proti slimákům, kteří po pozření granulí dostanou pocit nasycení, stáhnou se do děr a tam uhynou.

ZAVÍJEČ ZIMOSTRÁZOVÝ (BUXUSOVÝ)

Závijec zimostrázovýPostrach všech pěstitelů buxusů jsou housenky zavíječe zimostrázového.
Dorůstají délky až 5 cm a požírají kůru i listy rostliny, nejprve však zevnitř, je proto důležité rostliny preventivně kontrolovat z vnitřní části. Listy bývají okousané s pavučinkami, mohou být vidět i samotné housenky či jejich trus v podobě zelenkavých granulek. Ve chvíli, kdy už jsou housenky vidět na okrajích listů, rostlinu nelze zachránit.

Likvidace

Po olistění je proto ideální preventivní ošetření MOSPILAN 20SP nebo CAREO. Při výskytu lze aplikovat kontaktně LEPINOX PLUS.