+420 724 237 686

Jak na hlodavce

23.2.2021

Pohled na rozkousanou sedačku na chatě nebo prožrané brambory a jablka ve sklepě určitě nikoho nepotěší, nemluvě o pravidelných návštěvách hlodavců u krmítek pro slepice. Myši škodí nejen svými zuby, jsou také významnými přenašeči různých nebezpečných chorob a jejich nebezpečnost proto není radno podceňovat.

Začátek boje s těmito nezvanými hosty začíná už na zahradě. Měli bychom se snažit nemít na ní různé kouty s nepořádkem, kde najdou myši přirozený úkryt a podnikají z těchto míst své výpravy. I zdánlivé maličkosti mohou mít velký význam: stačí opatřit chatu okenicemi nebo utěsnit prážek u dveří, aby se kolem dveří myš neprotáhla.

Následně bychom měli rozmístit po místnostech ostrůvky s nástrahou: když už se myš do domu dostane, ať to nemá složité a nástrahu najde dříve, než si začne pochutnávat na něčem jiném. Kromě otráveného zrní můžete vyzkoušet moderní nástrahy vyrobené tak, aby dokázaly fungovat na více místech.

Obilná nástraha je účinná tam, kde je zrní přirozenou potravou myší – v sýpkách či skladech krmiva. Funguje nejen proti malým myším, ale i potkanům a krysám. Sypeme ho na místa, kde se myši vyskytují, a hromádku překryjeme třeba střešní taškou – nástrahu tak chráníme před ptáky a myš má pocit bezpečí při jeho konzumaci.

Granule proti myším a potkanům jsou vlastně lisovaná směs obilných šrotů s přídavkem rodenticidní látky, která působí zhruba po pěti dnech. Po tuto dobu bychom měli zajišťovat pravidelný přísun granulí na místa, kde je myši berou. Docílíme tak optimálního účinku na celou myší kolonii. Myši se totiž v kolonii sledují: pokud najdou nějaký nový zdroj potravy a zjistily by, že některý jedinec po pozření uhynul, okamžitě přestanou tuto potravu přijímat. Proto je třeba čas od času změnit formu nástrahy a vyměnit například granule za kostky proti myším. Drobné bloky obsahují kromě šrotu i další potravinové atraktanty a jelikož je tato nástraha i větší, nemusí se tak často doplňovat jako granule. Umisťujeme je na podložku na suchá místa v blízkosti myších skrýší.

Ve vlhčím prostředí s výskytem hlodavců můžeme využít speciální formu návnady – měkké pastovité sáčky. Tyto malé bločky jsou chráněny speciální fólií, která je silně aromatizovaná a zároveň odpuzuje vlhko. Myši tyto sáčky přitahují, prokoušou se ochranou fólií a pak vyžírají měkkou pastu.

Při používání všech návnad na hlodavce nesmíme zapomínat i na bezpečnost práce. Důležité je používat ochranné rukavice (bývají často součástí balení), znemožnit přístup k nástrahám dětem a domácím mazlíčkům. Nezapomínejme, že tyto nástrahy obsahují účinné jedy a tak je bezpečné zacházení s nimi na místě.