+420 724 237 686

Ochrana rostlin – podzim

23.2.2021

Trávník potřebuje výživu i ochranu

Na podzim nás čeká nejvíce zásahů v intenzivně pěstovaných trávnících, které jsou na průběh zimy nejvíce citlivé. Trávník bychom měli začít připravovat na zimu již v druhé polovině srpna. Změníme systém hnojení tak, aby zesílila buněčná stěna trav a zahustily se rostlinné šťávy a lépe tak odolaly mrazu. V průběhu září provedeme poslední postřik proti dvouděložným plevelům, které dokážou růst i v zimě pod sněhem. Postřik například přípravkem Agrofit Kombi nebo Bofix zničí vyrostlé plevele a protože přes zimu nejsou optimální podmínky pro klíčení semen, na jaře bude trávník, jak má být. Podzimní ošetření proti plevelům má ještě jeden zajímavý aspekt: na jaře hnojíte pouze trávník a ne plevele.

Před zimou bychom také neměli zapomenout zbavit trávník mechu přípravkem proti mechu a případně dosít prázdná místa. Na podzim tato místa ještě krásně zarostou a na jaře máme trávník jako nový. Posledním zákrokem před zámrazem je ošetření přípravkem Ortiva proti plísni sněžné. Tato choroba napadá trávníky, které jsou přerostlé, hodně hnojené dusíkem a je na nich v průběhu zimy vysoká sněhová pokrývka. Nikdo z nás na podzim neví, kolik sněhu v zimě napadne, proto se postřik přípravkem Ortiva doporučuje i preventivně.

 

Kompost jako zdroj živin

Podzim na zahradě je také ve znamení úklidu. Sklízí se většina plodin a díky tomu máme velké množství organické hmoty, kterou musíme nějak zpracovat. Odvážet ji na skládku je zbytečné. Můžeme ji zpracovat a udělat si svůj vlastní kompost, jímž můžeme své zahradě poděkovat za to, že nám dává dobrou zeleninu a skvělé ovoce. Založení kompostu není nikterak složitá záležitost. Je nutné dbát na to, aby zrání probíhalo za dostatečného přístupu vzduchu, aby nedocházelo k nežádoucímu hnití, udržet optimální vlhkost a aspoň dvakrát za rok jej překopat. Přípravky s obsahem mikroorganismů a bakterií jsou užitečným pomocníkem, který urychlí zrání kompostu. Pomocí konve nebo rozhozem je vpravíme na jednotlivé kompostované vrstvy, tím zvýšíte jejich podíl a urychlíme tak celkové zrání až o několik měsíců. Můžeme vyzkoušet například Radivit nebo Urychlovač kompostu pro rychlý start, které urychlí zrání kompostu až o polovinu.

 

Spolehlivě proti škůdcům

Na podzim také stěhujeme rostliny z balkonů a teras k přezimování do interiérů. Pro většinu těchto rostlin je změna intenzity slunečního záření dost problematická. V průběhu zimy jim často opadnou některé listy nebo mají jen minimální množství přírůstků. Na některých rostlinách si domů můžeme přinést například mšice, molice či jiné škůdce, kteří je v průběhu zimy začnou úspěšně decimovat. Proto rostliny před umístěním na zimoviště důkladně prohlédneme a vydezinfikujeme. Ideálním pomocníkem je Subtral Careo. Insekticidní postřik nebo granulát, který působí dlouhodobě na široké spektrum škůdců, rostliny kompletně vyčistí.

Na některých pokojových rostlinách se mohou objevit i takzvané puklice. Jsou to červci, kteří sají hlavně v paždí listů nebo na měkkých částech rostlin. Jsou kryti voskovým štítkem, který je chrání před velkou částí postřiků jako pancíř. Úspěšně si s nimi poradí insekticidní tyčinky Substral Careo. Aplikace je naprosto jednoduchá, vezmete tyčinku, zapíchnete ji do substrátu k rostlině, která je napadená puklicí, a zalijete dostatečným množstvím vody. Do substrátu se začne uvolňovat účinná látka a rostlina si ji nasaje společně s hnojivem, které tyčinky také obsahují. Po dobu tří měsíců koluje účinná látka v rostlině a puklice, které sají rostlinné šťávy, ji nasají a okamžitě hynou. Pokud máte podobný problém u velkých pokojových rostlin, vřele doporučuji insekticidní Careo Granulát, který dokáže ošetřit až 40 litrů substrátu. Funguje podobně jako tyčinky celé tři měsíce, jeho účinnost je ale o něco rychlejší díky drobnější formulaci, která se rychleji rozpouští a snáze se dostane do rostliny.

 

Proti kadeřavosti už na podzim

V zahradách najdeme čím dál častěji i broskvoně, které trpí kadeřavostí. Tato houbová choroba napadá mladé listy brzy na jaře. Hlavní ošetření provádíme při rašení vrcholových pupenů v jarním období. Zajímavé je i podzimní ošetření broskvoní přípravkem Kocide. Ten odstraní spory hub na letorostech již na podzim a z jara pak máme více času na první postřik proti této chorobě. Postřik provádíme po opadu listů broskvoní a to tak, že omyjeme kompletně celé větve stromu.

 

Rázně proti plevelům

V rámci podzimního úklidu přijde řada i na různá zákoutí a nepřístupné plochy plné plevelů. Tam nám bude velkým pomocníkem totální herbicid Roundup Express. Tento přípravek je již naředěný a připravený k okamžitému použití v litrovém nebo v pětilitrovém balení jako tlakový postřikovač. Aplikace je pak velice jednoduchá: pumpou natlakujete postřikovač a pomocí herbicidní trysky provedete aplikaci Roundupu Express na vybraná místa.

Ještě jedno doporučení na závěr. Pokud vás na záhonech trápí úporný plevel jako například ptačinec, žabinec nebo peťour, kterého se ne a ne zbavit, zkuste posklizňovou aplikaci Roundupem. Po sklizni nechte plevele narůst zhruba do velikosti deseti centimetrů a proveďte aplikaci přípravkem Roundup. Plevel zničíte i s kořeny a na jaře budete mít záhon čistý a připravený k setí.