+420 283 981 844

Péče o pokojové rostliny v zimním čase

Klimatické změny v podzimním a zimním období, zkracování dne a prodlužování noci s sebou přináší i nutnost odlišné péče o pokojové rostliny, než tomu bývá v letním čase.

Některé pokojové rostliny v důsledku méně příznivých světelných podmínek zastavují růst, čemuž říkáme zimní strnulost. Opatrní musíme být zejména při zalévání. Je nutné kontrolovat vlhkost substrátu a rostliny nepřelévat, intervaly mezi jednotlivými zálivkami by měly být delší. Při zimním spánku nejsou rostliny schopny zpracovat přebývající vlhkost a při přílišném množství vody mohou začít shazovat listy a nakonec v důsledku hniloby kořenů uhynout. I hnojení se v zimním období, až na výjimky, omezuje na 1x měsíčně.

Rostliny, které naopak stále vyžadují vlhký substrát, jsou například fíkusy či lopatkovce. Nespadají do zimní strnulosti a velmi jim prospěje i pravidelné přihnojování.

V přetopeném bytě rostliny často trpí. Pokud se na listech objevují hnědé skvrny a rostlina chřadne, byla napadena pravděpodobně sviluškami nebo puklicemi, které vysávají šťávu z listů. Účinným postupem při předcházení těmto škůdcům je zvýšení vzdušné vlhkosti, rostlinu můžete jednou týdně osprchovat vlažnou vodou či zavěsit na topení vodní odpařovače.

Pokud je napadení rozsáhlé, doporučujeme použít vhodné biologické či chemické přípravky.

Při správné péči a dodržování těchto hlavních zásad se budou vaše rostliny těšit i v zimním období dobrému zdraví.