+420 283 981 844

Plíseň sněžná

Největší zimní nebezpečí pro trávník představuje plíseň sněžná.

Není houba jako houba

Tato houbová choroba zanechává stopy v podobě šedohnědých skvrn o průměru až půl metru. Tráva v nich je vlhká, slizovitá a postupně odumírá. Na okrajích skvrn jsou někdy vidět bílá až narůžovělá houbová vlákna.

Právě teď, na podzim, proti ní můžete zasáhnout. Měli byste to udělat zejména v případě, že se plíseň na vašem trávníku objevila v minulé zimě.

Po konci vegetační doby, ale předtím, než napadne sníh, ošetřete plochu fungicidem, například přípravkem OrtivaZato nebo Discus.

Až sníh roztaje

Až sníh roztaje, dobře si trávník prohlédněte. Pokud stopy plísně najdete, shrabejte poškozenou trávu. Je-li holých míst jen pár, můžete počítat s tím, že se trávník sám obnoví, v horším případě však bude nutné trávu dosít.

Prevence

Plíseň sněžná
V další sezoně byste se měli zamyslet, jestli v péči o zelený koberec neděláte chybu. Plíseň sněžná se objevuje hlavně v trávnících, které jsou příliš bohatě hnojeny dusíkem. Na podzim byste tedy už neměli používat běžné hnojivo, ale některé z podzimních trávníkových hnojiv: ta obsahují víc draslíku, který naopak odolnost trav vůči plísni zvyšuje. Pomůže i pravidelná vertikutace, vhodná výška sečení a na podzim shrabování spadaného listí.

Rozvoji plísně navíc svědčí kyselá půda. Máte-li ji na zahradě, je dobré na podzim trávník povápnit. Těžké půdy neválcujte: i zhutnění podporuje vznik plísně.