+420 724 237 686

Ochrana rostlin – předjaří

14.1.2023

Ač se může zdát, že je zima v plném proudu, můžeme se již začít těšit na jaro a připravovat se na jeho nástup.

V zahradě sice ještě všechno spí, ale i v této době jsou práce, které nesmíme opomenout.

Ochrana klíčních rostlin

Vše začíná už v lednu časnými výsevy. Začínáme předpěstovávat papriky, jahody, muškáty, někdo již také začíná s rajčaty, i když je na ně ale ještě čas. Všechny tyto rostliny jsou dosti náchylné k tak zvanému padání klíčních rostlin. Půdní houby napadají kořenový krček klíční rostlinky a způsobí její zalomení a uhynutí. Důležitá je především prevence. Velkou pozornost věnujeme výběru výsevního substrátu (někdy nejlevnější neznamená nejlepší) a výsev doplníme o přímou ochranu mladých rostlinek přípravkem Previcur energy, který zamezí rozvoji půdních hub a výsevy tak budou skvěle prospívat.

Další z možností ochrany výsevů před houbovými chorobami je využití přípravku Polyversum. Obsahuje speciální houbu, která se živí jinými houbami vyskytujícími se v jejím okolí. V případě použití přípravku Polyversum je třeba připravit substrát před vlastním výsevem. Čtyři až pět dnů před samotným výsevem smícháme substrát s Polyversem, zavlažíme ho a necháme překrytý ve výsevní misce třeba folií. Polyversum začne obsazovat substrát, do pěti dnů jej vyčistí a můžeme vysévat.

Ochrana pokojových rostlin

V těchto dnech se nám mohou na pokojových rostlinách začít objevovat různí škůdci, jako například puklice, molice nebo mšice. Vyhovuje jim příjemně teplé prostředí našich bytů a rychle se množí. Ideálním řešením těchto problémů jsou insekticidní tyčinky Careo. Jednoduše je zapíchneme do květináče a celé tři měsíce máme postaráno nejen o výživu rostlin, ale i o škůdce, kteří by se na rostlinách mohli vyskytnout. Careo tyčinky si dokážou poradit třeba i s červci a puklicemi, kteří jsou chráněni proti účinku jiných přípravků svým štítkem nebo vlnou, kterou vylučují.

Péče o ovocné stromy

Když je v únoru příjemná zimní teplota kolem nuly, můžeme se pustit do průklestu a řezu ovocných stromů. Vždy nám narostou větve, které musíme odstranit, a stromy podporovat v násadě plodonosného obrostu. Nevyhneme se proto každoročnímu pravidelnému řezu ovocných dřevin. Kromě nůžek a pilky, což jsou nástroje nepostradatelné pro každého ovocnáře, nesmíme zapomenout na Rosteto sadařský balzám. Tento balzám je určen na zatírání ran po řezu ovocných stromů. Na řezné ploše vytvoří pružnou, prodyšnou membránu, která zamezuje nadměrnému vysychání dřeva, napomáhá rychlému hojení a nedovolí dřevokazným houbám poškodit ošetřené větve. Výborně se roztírá a urychluje hojení ran po řezu.

Pokud teploty v průběhu února začnou několik dní atakovat hranici 8 °C, měli bychom prohlédnout broskvoně, jestli se jim nezačaly nalévat vrcholové pupeny. Broskvoně totiž na brzké oteplení reagují velice rychle a pokud nestihneme správný okamžik, nepodaří se nám je ochránit proti kadeřavosti broskvoní. Výborným pomocníkem proti této chorobě je přípravek Thiram nebo Kumulus. Díky své schopnosti dokonale ulpět na větvích a odolávat dlouhodobě dešti je správnou volbou v boji proti kadeřavosti. Ošetření zmiňovanými přípravky můžeme ještě v pozdější fázi doplnit přípravkem Kuprikol, který kromě kadeřavosti můžeme využít i například na rajčata, okurky či třešně.

Za příznivého počasí můžeme ošetřovat jádroviny přípravkem Jarní souprava, který jabloně i hrušně zbaví přezimujících škůdců, pokud je přes zimu neodstranily sýkorky.