+420 283 981 844

Uzimování nádobových rostlin

S končícím vegetačním obdobím jsme nuceni myslet na to, jak připravit své rostliny v nádobách na bezproblémové přežití zimy. Běžné rostliny (jehličnany, buxusy, trvalky), které normálně přezimují venku na záhonech, nikdy nestěhujte do tepla! 

Jak tedy rostliny správně zazimovat?

KDY? Nikdy se neřiďte měsícem nebo obdobím, ale venkovní teplotou. Ideální doba pro uzimování nastává, když se venkovní teplota pohybuje okolo 5-0 st. C, rozhodně ne dříve, spíše později.

JAK? Podle druhu rostliny a její náchylnosti na poškození mrazem volíme způsob ochrany. Obecně platí, že stálezelené jehličnany a listnáče jsou choulostivější než rostliny opadavé. Je nutné chránit korunu rostliny, kmen i pěstební nádobu. Nejvhodnějším materiálem je zimní netkaná textilie světle hnědé barvy, kterou můžeme obalit korunu, kmen i pěstební nádobu. Pěstební nádobu můžeme obalit i průhlednou bublinkovou fólií nebo jutovým filcem. Máme-li rostliny umístěny na frekventovaném místě, doporučujeme vám přes netkanou textilii použít druhou vrstvu izolačně dekoračních materiálů, ať je to juta v pásech, proutěné nebo vřesové zástěny kolem kmínků apod.

KAM? Zimované rostliny nejvíce trpí při střídání tepla a chladu. Nejlepším stanovištěm je proto zastíněné místo, které se zvláště přes den nebude ohřívat svítícím sluncem. Ještě na jednu věc se často zapomíná, a to je zajištění odvodu vody z nádob. Stačí jednoduše nádobu podložit tyčkou nebo ji postavit na nízký rošt. Rozhodně však nenechávejte stát květináč přímo v podmisce. Může v ní zmrznout voda a pak by veškerá snaha byla zmařena.

CO V ZIMĚ? V průběhu zimy musíme hlídat zálivku, a to zvláště v případě stálezelených rostlin. Častou chybou pěstitelů je, že jim rostlina uschne. Dalším důležitým bodem je zajištění “větrání” rostliny v případě trvalejšího oteplení (i v nočních hodinách) – je vhodné rostlinu odkrýt až do opětovného ochlazení.

Malá rada na závěr:

Co s travinami v zimě? NESTŘÍHAT!
Většina běžně pěstovaných trav jako jsou Miscanthus, Briza, Pennisetum nebo Molinia je vděčná za alespoň minimální zimní ochranu. Nejlepší ochranou před zimou ale i vlhkem jsou jejich vlastní listy jednoduše svázané do snopu. V případě křehčích druhů a v místech, kde je větší sněhová pokrývka doporučujeme svazek stébel vyztužit bambusovou tyčí. Je to proto, aby sníh nerozlehl trs trávy.
Takto přezimované trávy ostříháme až na jaře, nejlépe v období, kdy již nehrozí mrazy pod -5oC. Pokud naopak mrazy trvají velmi dlouho nebo jsou velmi vysoké, můžeme pro zvýšení komfortu rostliny použít zimní netkanou textilii.

V Zahradnictví Líbeznice najdete kompletní nabídku potřeb pro uzimování nejen nádobových rostlin.