+420 283 981 844

V zimě kvetoucí dřeviny

Znáte dřín a vilín? To jsou dřeviny, které v zimě nepřehlédnete.

Cornus mas

Ještě trocha času zbývá, než rozkvete dřín obecný (Cornus mas). První žluté okolíky, které hustě pokrývají ještě bezlisté větve, se objevují už v únoru. Teprve po nich zazáří zlatice. V době, kdy zima ještě pevně drží vládu nad zemí, poskytují květy dřinu první pastvu očím i včelám. Na podzim pak na keři nebo drobném stromu dozrají červené peckovice, které později získají příjemně kyselou chuť. Jsou bohatým zdrojem vitaminu C (skvěle chutnají v marmeládách a kompotech), a někteří odborníci dokonce tvrdí, že posilují mužnou sílu… Zda to je pravda, se dá ověřit jen pokusem.

Dřín je tak nenáročný, jak jen si lze představit. Otužilá dřevina prospívá na propustných, nejlépe vápenitých půdách na slunném stanovišti; bez obtíží snáší sucho a také znečištěné městské prostředí. Obejde se bez řezu, i když zásahy nůžkami snáší velmi dobře. Lze jej tedy vysadit do živého plotu, ale má to jeden háček: při řezu se odstraní mnoho květních pupenů, protože dřín rozkvétá na loňském dřevě.
Nejlépe dřín vynikne ve skupině nebo jako solitéra: zvlášť pokud jej zapěstujete na kmínku. A v přírodní zahradě patří mezi ty opravdu nepostradatelné.

Hamamelis

V zimě je na zahradě nouze o květy a s výjimkou bílé a všech možných tónů šedivé i o barvy. Takže určitě nepřehlédnete drobné, ale pestře zbarvené květy vilínu (Hamamelis). Drobný keř, který se vejde i na malou zahradu, totiž rozkvétá právě teď, v lednu. Květy, které připomínají svazky tenkých fáborků na holých větvích, mohou být žluté (kultivary \’Arnold Promise\’, \’Pallida \’ a \’Primavera\’), oranžové (\’Orange Beauty\’), měděné i červené (\’Diane\’)… zkrátka přesně v těch odstínech, které v šedivém čase zimy nejvíc chybějí.
Pěstuje se několik druhů: nejčastěji vilín prostřední (Hamamelis x intermedia), vilín měkký (H. mollis) a vilín virginský (H. virginiana). Všem prospívá běžná zahradní půda, pokud možno bez vápníku, a slunné stanoviště (i když snesnou i polostín). A pro ty, kdo si nelibují v údržbě zahrady, ještě jedna dobrá zpráva: vilíny se nestříhají.